Wstęp deklaracji

Urząd Miejski w Kartuzach zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony podmiotowej odpady.kartuzy.pl zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony podmiotowej Odpady Kartuzy https://www.odpady.kartuzy.pl 

Dane teleadresowe jednostki:

Urząd Miejski w Kartuzach
ul. gen. Józefa Hallera 1
83-300 Kartuzy

Data publikacji strony internetowej: 2013.07.01

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2020-09-01 Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej. 

  • Pliki PDF, DOC itp. – redaktorzy starają się ograniczyć do minimum korzystanie z takich plików i osadzać teksty bezpośrednio w serwisie. Odrębną kwestią jest poprawne formatowanie plików tak, by były one dostępne (np. powinny posiadać strukturę znaczników, czyli tagowanie).
  • Serwis  zawiera dokumenty PDF, które powstały na podstawie źle przygotowanych dokumentów word (nie ma w nich dobrze zaznaczonej logicznej struktury) – lub są skanami dokumentów. W miarę możliwości będziemy to poprawiać, oraz dokładać starań by nowe dokumenty przygotowywane były poprawnie.
  • Nieczytelne przez czytniki ekranu dokumenty PDF użytkownicy mogą rozpoznać narzędziem OCR.
  • Brak odpowiedniej struktury nagłówkowej artykułów,

Wyłączenia:

  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności,
  • filmy zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej
  • część plików została opublikowana przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej

Ułatwienia na stronie podmiotowej

Strona internetowa posiada następujące ułatwienia:

  • możliwość włączenia trybu wysokiego kontrastu
  • możliwość włączenia trybu czytelnej czcionki
  • możliwość powiększania i zmniejszania czcionki
  • tryb czarno biały (monochromatyczny) dla zdjęć
  • tryb odwróconych kolorów
  • mapa strony

 

Strony obsługuje następujące skróty klawiszowe:

  • TAB – przejście do kolejnego elementu
  • SHIFT + TAB – przejście do poprzedniego elementu
  • Nawigacja za pomocą strzałek
  • ALT + Z – ułatwienia dostępu

Data sporządzenia deklaracji

  • Deklarację sporządzono dnia 2020-09-18
  • Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
  • data ostatniego przeglądu 2025-03-14

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o informację. Osobą odpowiedzialną jest Edyta Zientarska. Kontakt: e.zientarska@poczta.kartuzy.pl, tel. + 48 586845236. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.

Za rozpatrywanie uwag i wniosków dotyczących dostępności cyfrowej strony https://www.odpady.kartuzy.pl odpowiada Joanna Wilk-Zawadzka, tel. + 48 586945233

Procedura wnioskowo-skargowa

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Do budynku prowadzą dwa wejścia: od ul. gen. Józefa Hallera (wejście główne) oraz od ul. 3 Maja (wejście boczne).

Do wejścia od ul. gen. Józefa Hallera prowadzą schody oraz podjazd dla wózków, znajdujący się wzdłuż budynku. Podjazd jest zabezpieczony barierkami. Przy wejściu głównym po lewej stronie drzwi znajduje się system dźwiękowego alarmowania, za pomocą którego można przywołać pracownika Biura Obsługi Mieszkańca.

Do wejścia od ul. 3 Maja prowadzą schody.

Budynek jest wyposażony w windę do której dostęp jest bezpośrednio z chodnika od strony ul. 3 Maja. Winda umożliwia dostęp na parter niski, I piętro, II piętro i III piętro budynku Urzędu Miejskiego. Winda wyposażona jest w komunikaty głosowe i przyciski oznaczone alfabetem brajla.

Osoby na wózku mogą za pomocą windy dostać się na kondygnacje niskiego parteru, I piętra, II piętra i III piętra budynku, natomiast za pomocą pochylni mogą dostać się na poziom niskiego parteru.

Rozsuwane szklane drzwi wejścia głównego oznaczone są kontrastową taśmą.

Schody wyposażone są w poręcze. Na głównej klatce schodowej zamontowane są obustronne poręcze na dwóch wysokościach.

Przed każdym biegiem schodów wewnętrznych zamontowane są faktury ostrzegawcze, a krawędź pierwszego i ostatniego stopnia w biegu oznakowana jest kontrastową listwą.

Na zewnątrz nad wejściem głównym, wejściem bocznym, nad windą oraz nad pochylnią, a także wewnątrz budynku na parterze przy wejściu na klatkę schodową, przy toaletach ogólnodostępnych, przy Biurze Obsługi Mieszkańca, na pozostałych piętrach przy klatkach schodowych znajdują się znaczniki systemu nawigacyjno-komunikacyjnego naprowadzającego osoby niewidome i słabowidzące za pomocą aplikacji mobilnej INTONAVI zainstalowanej w urządzeniu użytkownika.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze.

Przed budynkiem wyznaczono dwa miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W budynku na parterze znajduje się tablica informacyjna z rozkładem pomieszczeń.

Na drzwiach pomieszczeń nad klamką umieszczone są oznaczenia w alfabecie Braille’a z numerami pokoi.

Na wysokości około 1,50 m przy drzwiach wejściowych do pomieszczeń znajdują się wypukłe oznaczenia kontrastowe numerów pokoi.

Na trzecim piętrze przy klatkach schodowych znajdują się krzesła ewakuacyjne

Dostępność komunikacyjno – informacyjna

Przy stanowisku Biura Obsługi Mieszkańca znajdującego się na parterze budynku zamontowana jest pętla indukcyjna.

Informacja w sprawie możliwości skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego:

https://bip.kartuzy.pl/a,19656,informacja-w-sprawie-checi-skorzystania-ze-swiadczen-uslug-tlumacza-pjm-sjm-skogn.html

Informacja o działalności urzędu:

https://www.kartuzy.pl/strona/informacje-dla-mieszkancow-informacja-dla-osob-ze-szczegolnymi-potrzebami/2295-informacja-o